Odszedł

wg.Łk 9, 28-36


29 Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe. 30 A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz. 31 Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie. 32 Tymczasem Piotr i towarzysze snem byli zmorzeni. Gdy się ocknęli, ujrzeli Jego chwałę i obydwóch mężów, stojących przy Nim. 33 Gdy oni odchodzili od Niego, Piotr rzekł do Jezusa: "Mistrzu, dobrze, że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza". Nie wiedział bowiem, co mówi. 34 Gdy jeszcze to mówił, zjawił się obłok i osłonił ich; zlękli się, gdy [tamci] weszli w obłok. 35 A z obłoku odezwał się głos: "To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie!" 36 W chwili, gdy odezwał się ten głos, Jezus znalazł się sam. A oni zachowali milczenie i w owym czasie nikomu nic nie oznajmiali o tym, co widzieli.


Mojżesz i Eliasz, najwięksi prorocy Starego Testamentu, zjawili się w chwale w obecności przemienionego Jezusa. Mówili o Jego odejściu. Czyżby przyszli pożegnać się z Jezusem? To pytanie, zaznaczam, nie jest żartem ani niedorzecznością. Wierzę, że największe postaci Starego Testamentu niejako żegnali się z Chrystusem.

Uczniowie chcieli rozbić trzy namioty, gdy zacni Goście już odchodzili. Namiot służy do zamieszkiwania. Apostołowie intuicyjnie, bo nie świadomie, co zaznaczył św. Łukasz, chcieli zatrzymać tych dwóch proroków, reprezentujących czasy Starego Testamentu. Apostołowie, Żydzi z urodzenia, chcieli zatrzymać czasy Starego Przymierza!

Czasy Starego Testamentu jednak bezpowrotnie odchodzą. A właściwie to Jezus odchodzi, oddalają się wraz z Nim od Mojżesza i Eliasza Nowe Czasy - pełnia czasu ... Objawiający się (jak zwykle w obłoku) Bóg Ojciec potwierdza to: "Jego słuchajcie!" Słuchajcie Nowego Testamentu, a Starego w świetle Nowego!

Wygląd twarzy Jezusa zmienił się. Twarz była dosł. inna. Jezus jest inny niż "zwykli" ludzie. Taki sam (co udowodni przyjmując ludzką śmierć), ale inny. Jezus jest też Synem wybranym. Czy to przekonało apostołów, aby odrzucić autorytet Starego Testamentu na rzecz Innego?

Już za niedługo uczniowie Jezusa będą się lękać nowości czasów, które przyszły wraz z Jezusem. Zapragną powrotu do czasów Starego Przymierza w godzinie ciemności, w godzinie krzyża. Uciekną od swego Mistrza jednak nie za daleko, bo wspomnienie przemienionego Jezusa umocni ich wiarę w Nowe Czasy.


A ty w jakim czasie żyjesz? Czy są to czasy Nowego Testamentu wraz z Jego nowością. Czy żyjesz Dobrą Nowiną o przemienieniu Jezusa, które zapowiadało przemianę śmierci w zmartwychwstanie?